לימודים אקדמאיים בגרמניה

גרמניה היא אחת המדינות הגדולות באיחוד האירופי – היא מהווה מרכז אירופי ובינלאומי ויש בה מספר רב של אוניברסיטאות, המאופיינות בפתיחות ובחופש אקדמי. הלימודים באוניברסיטאות השונות מדגישים את התחום האקדמי והמחקרי, אך עם זאת הם בעלי אוריינטציה מעשית. בנוסף, וזה אולי אחד היתרונות הגדולים ביותר, הלימודים הגבוהים במדינה אינם עולים כסף.

תחום המיחשוב והמפעלים הרבים המצויים בה, הופכים את גרמניה לבחירה טובה לסטודנט השואף להשתלב בכלכלה האירופאית המפותחת יותר. גרמניה גם נמצאת במרכז אירופה ונוח להגיע ממנה לכל מדינה אחרת באירופה. שכר הלימוד הכמעט חינמי (למעט מוסדות הלימוד הפרטיים) ורמת החיים הגבוהה הופכות את גרמניה לאופציה קורנת במיוחד ללימודים לתארים השונים.

מוסדות להשכלה גבוהה בגרמניה שייכים למדינה. כל מוסד מנהל את עצמו במסגרת החוק, המבטיח לכל קבוצה בתוך המוסד – מרצים, עוזרי הוראה וסטודנטים – להיות שותפים בניהולו. 324 מוסדות להשכלה גבוהה פזורים ברחבי המדינה, מהם 114 אוניברסיטאות (מוסדות שהמאפיין אותם הוא אורינטאציה מחקרית אקדמית) שבהן לומדים כ-1.3 מליון סטודנטים. 52 מכללות למוסיקה, אמנות וקולנוע המכשירים סטודנטים לקריירה מקצועית באמנות, מוסיקה והוראת מקצועות אילו בהן לומדים כ-30,000 סטודנטים.

בנוסף ישנן 154 אוניברסיטאות למדעים (מוסדות שהלימודים בהם משלבים תיאוריה אקדמית עם פרקטיקה מעשית בתחום המדע) בהן לומדים 400,000 סטודנטים, ו-40 מכללות ואוניברסיטאות פרטיות המוכרות על ידי המועצה להשכלה גבוהה. האוניברסיטאות הפרטיות ממומנות על ידי הסקטור הפרטי ומקרנות וחלקן באמצעות מימון ממשלתי.

הממשלה הגרמנית העמידה בפניה יעד למשוך סטודנטים זרים איכותיים שילמדו באוניברסיטאות במדינה, כדי למשוך מוחות מוכשרים לגרמניה. לצורך כך השקיעה יותר מ-40 מליון יורו, במערכת השכלה בה הסטודנט הוא זה שקובע לעצמו את מהלך לימודיו. נראה כי היה זה מהלך חכם, שכן 10.4 אחוזים מכלל הסטודנטים בגרמניה הם זרים.

עוד קיים בגרמניה ה-German Academic Exchange Service – גוף שהוקם ב 1925 על ידי המוסדות להשכלה גבוהה בגרמניה. מטרתו של גוף זה היא לקדם קשרים בין מוסדות לימוד בגרמניה ובין מוסדות לימוד בחו"ל, בעיקר באמצעות חילופי סטודנטים ומלגות. האירגון מספק אינפורמציה על לימודים ואפשרויות מחקר בגרמניה ומשווק לסטודנטים בעולם את האוניברסיטאות הגרמניות.

קבלה ללימודים

באופן עקרוני, לכל אחד ממוסדות הלימוד בגרמניה נתונה הזכות להחליט על דרישות קבלה משלו לתארים השונים. באופן מעשי, גרמניה שואפת לקבל אליה כמה שיותר סטודנטים זרים ולפיכך תגלו במהרה כי דרישות הקבלה אינן מחמירות יתר על המידה. כמובן, ככל שמוסד הלימודים נחשב יוקרתי יותר, כך תנאי הקבלה צפויים להיות קפדניים יותר.

TestDaF – גרמנית כשפה שנייה
סטודנטים המעוניינים להירשם לתוכניות הנלמדות בגרמנית ולא באנגלית, נדרשים ברוב המקרים להוכיח רמת שליטה נאותה בשפה. רמה זו נמדדת באמצעות מבחן TestDaF, הדומה במתכונתו למבחני ידע בשפות דוגמת ToEFL, IELTS ואחרים. משך המבחן הכולל 3 שעות ו-10 דקות, והוא בנוי מארבעה חלקים: הבנת הנקרא, הבנת הנשמע, כתיבה ודיבור. בתום המבחן מוערכים כישורי השפה של הנבחן בשלוש רמות: TDN 3, TDN 4 ו-TDN 5. מרבית האוניברסיטאות דורשות TDN 4 ומעלה. המבחן נערך מספר פעמים בשנה, ב-150 מרכזי בחינה בגרמניה, וב-80 מרכזי בחינה נוספים מחוצה לה. נכון לספטמבר 2006, לא נערכים מבחני TestDaF בישראל, והמועמד ללימודים נדרש לנסוע להיבחן בגרמניה.
 
עלויות לימודים ומחייה

גרמניה, אפילו לפני עידן האירו, לא היתה מדינה זולה למחייה. עם זאת, עלות שכר הלימוד נמוכה (בהנחה שאינכם לומדים בבית ספר פרטי, שם שכר הלימוד גבוה מאד) וסטודנטים זכאים בה להנחות משמעותיות במבחר מוסדות ועסקים.

 
שכר הלימוד
עד שנת 2006 חל איסור על מוסדות אקדמיים ציבוריים בגרמניה לגבות שכר לימוד לתואר הראשון. במקום זאת, מוסדות גבו מהסטודנטים דמי רישום, אגרות סמסטריאליות צנועות יחסית למימון פעולת אגודות הסטודנטים, וקנסות מסוימים כאשר משך הלימודים התארך מעבר לדרוש. באחרונה הסיר בית המשפט לחוקה בגרמניה את המגבלות על גביית שכר לימוד. על כן, החל משנת 2007 מוסדות אקדמיים בחל מהמדינות בגרמניה (גרמניה היא מדינה פדרלית) עשויים להתחיל לדרוש שכר לימוד, אך זה צפוי להיות נמוך משמעותית יחסית לאירופה וארה"ב – עד כ-500 אירו לשנה.

במוסדות הלימוד הפרטיים נע שכר הלימוד בין 20,000-15,000 אירו לכל שנות התואר.

איגוד העל של הסטודנטים בגרמניה מעריך את הוצאות הסטודנט בגרמניה בכ-600-700 אירו בכל חודש, על בסיס סקרים שנערכו בקרב סטודנטים.