לימודי רפואה בגרמניה

לימודי רפואה בגרמניה

אוניברסיטאות בגרמניה הן בעלות מסורת ארוכה בתחום לימודי רפואה שמגיעה חזרה עד לימי הביניים.

לרשותך עומדות כמעט 40 אוניברסיטאות המאפשרות לימודי רפואה בגרמניה. חלקן נמצאות בערים גדולות כגון ברלין, המבורג, מינכן, קולון, ליפציג, הנובר. חלקן בערים קטנות יותר שהן ערים סטודנטיות טיפוסיות מקסימות כמו היידלברג, פרייבורג, גטינגן וכו׳.
מיוחד לכל הפקולטות ללימודי רפואה בגרמניה הוא רקע עשיר לא רק בהוראה אלא גם במדע. למעשה כל אחת מהן יכולה להתגאות במדענים בעלי פרס נובל או שפרצו דרך בתחומי רפואה או מדעי טבע שונים. עקב כך הפקולטות ללימודי רפואה בגרמניה שומרות מאד על המוניטין הנוצר ומבצעות הוראה ברמה בינלאומית גבוהה  ללימודי רפואה ללא פשרה.
 
עד לפני כ-15 שנה התקיימו לימודי רפואה בגרמניה בצורה קונסרוואטיבית בלבד, דומה מאד לתכניות לימודי הרפואה קלאסיות בארץ. עקב גלובליזציה נוצרו באוניברסיטאות שונות בגרמניה גם מסלולים חדשים ללימודי רפואה במקביל למסלולים הקלאסיים. שני המסלולים שווים בנוגע לאורך הלימודים (6 שנים או 12 סמסטר פלוס 3 חודשים), בחינת מעבר מדינית אחרי החלק הטרום-קליני ובחינה סופית אחרי החלק הקליני. התוארים מוכרים ע״י מוסדות הבריאות בגרמניה, באיחוד האירופאי ובשאר מדינות העולם (כולל מדינת ישראל) ללא הבדל.
 
 
המסלול הקלאסי ללימודי רפואה בגרמניה
המסלול הקלאסי ללימודי רפואה בגרמניה מורכב מ-4 סמסטרים בהם הסטודנטים לומדים מקצועות טרום-קליניים (ביאולוגיה, כימיה, פיסיקה, פיזיולוגיה, ביוכימיה, אנטומיה, פסיכולוגיה וכו׳) בצורה של הרצאות, סמינרים, ועבודות מעבדה. החלק הטרום-קליני מסתיים בבחינת מעבר מדינית (הנקראות פיסיקום) בכתב-מלטיפל צ׳ויס ובחינה אוניברסיטאית פנימית בעל-פה.
לאחר מכן הלימודים במסלול הקלאסי ללימודי רפואה בגרמניה נמשכים בחלק הקליני בו הסטודנטים לומדים בבית חולים מקצועות קליניים שונים בצורת שיעורי bed-side, אך במקביל לכך נמשכת ההוראה בהרצאות וסמינרים. בשנה אחרונה כל הסטודנטים עוברים סטאג׳. הסטאג׳ מתחלק ל-3 חלקים, כל חלק הינו בעל 16 שבועות (במחלקות לרפואה פנימית, לכירורגיה ומקצוע לבחירה). ניתן לעבור את הסטאז׳ במוסדות מוכרים אוניברסיטאיים מחוץ לגרמניה.
לבסוף ניתן לגשת לבחינה המדינית הסופית, שאף היא בעלת חלק בכתב (מלטיפל צ׳ויס) וחלק פנימי בעל-פה.
 

המסלול המודרני ללימודי רפואה בגרמניה
ההבדל המהותי במסלול המודרני (רפורמי) ללימודי רפואה בגרמניה הוא שהלימודים מתבצעים מלכתחילה בצורה הנקראת POL-problem oriented learning. הסטודנטים עוברים על נושאים שונים בתחומי הרפואה מזוויות שונות, כך שחלקים מתאוריה הקלינית נלמדים כבר בתחילת הלימודים ולהפך. הלימודים מתקיימים בקבוצות קטנות, בנוסף לכך ישנן הרצאות ולימודי bed-side קליניים. לרוב נבנו התכניות ללימודי רפואה הללו לפי דגם אמריקאי (Harvard Medical School) ורוב הסטודנטים מרוצים מאד עם הגישה הרפורמית ללימודי רפואה . כמה מאוניברסיטאות מאפשרות לסטודנטים במסלול האלטרנטיבי (מודרני) ללימודי רפואה לגשת לבחינה הטרום-קלינית (פיסיקום) לאחר הסמסטר השישי.
 
 
דרישות כלליות ללימודי רפואה בגרמניה
כל הסטודנטים ללימודי רפואה בגרמניה חייבים לסיים הסתכלות של חודשיים בסיעוד לפני שניגשים לבחינה המדינית הראשונה (בחינת מעבר). ניתן להכיר ניסיון מכל מדינה ממוסדות שונים (למשל חובש צבאי).
במהלך השנים הקליניות של לימודי הרפואה בגרמניה חייבים הסטודנטים לעבור הסתכלות נוספת של סה״כ 4 חודשים בתור ״אלקטיבס״. מתוכם חודשיים בבי״ח כלשהו, חודש במרפאה כלשהי וחודש לבחירה.
 
תנאי קבלה ללימודי רפואה בגרמניה.
המועמדים ללימודי רפואה בגרמניה מחולקים ע״י מרכז ספציפי בגרמניה לפי העדיפויות של המעמד והאוניברסיטה.
יש להבדיל מכך את הסטודנטים הזרים, שנדרשים לפנות ישירות לאוניברסיטה המועדפת. לכל אוניברסיטה ישנה מכסה מסויימת של כ-2-5% מכמות המועמדים העתידיים הגרמניים לרפואה, ששמורה לסטודנטים זרים. תנאי הקבלה הם יחסית נוחים. ידע של גרמנית ברמה אקדמאית ובגרות מלאה ברמה גבוהה הן התנאים העיקריים. המועמדים עם ציוני הממוצע גבוהים יותר מועדפים בהחלט. בפקולטות לרפואה לא מתקיימות בחינות קבלה כלשהן, אך המועמד נדרש לכתוב סקירה קצרה, למה הוא רוצה ללמוד רפואה, במהלך הגשת המסמכים.
בוגרי המכינה של THINK GERMANY התקבלו בעשור האחרון באחוזים גבוהים יותר ללימודי רפואה בגרמניה ואף לאוניברסיטאות המבוקשות ביותר כגון ברלין , קולון ומינכן , ביחס לבוגרי מכינות אחרות המתקיימות בארץ או בגרמניה עצמה.
 
לימודי רפואה בגרמניה – מידע כללי
כפי שנהוג במוסדות האקדמאים הציבוריים בגרמניה, גם לימודי הרפואה בגרמניה הם ללא תשלום . אם זאת הסטודנטים ללימודי רפואה בגרמניה נדרשים לשלם דמי הרשמה בסך כ 250 אירו עבור כל סמסטר.
בחלק מהאוניברסיטאות לרפואה ניתן להתחיל לימודי רפואה פעמיים בשנה ( סמסטר חורף וקיץ ).
המכינות של THINK GERMANY מתחילות פעמיים בשנה בהתאמה ( בשני מחזורים נפרדים ) , כך שיתאימו לקבלה לאוניברסיטאות בשני המועדים האפשריים במהלך השנה.
 
במהלך לימודי רפואה בגרמניה ישנן שפע של אפשרויות להתשתתף במחקרים רפואים. לרוב המחלקות ובתי החולים האוניברסיטאים ישנם קשרים עם אוניברסיטאות בארה"ב , מדינות האיחוד האירופאי ואף בישראל.